SEJH ISMAIL 7-16-1

 

Ono što je znak da je neko pravi šejh jeste to, da ima jednu tajnu. Ako se osvjedočite da šejh ima tu tajnu i uvjerite se da je on pravi šejh, trebate mu se predati. Nakon što se predate šejhu, ne trebate postavljati suvišna pitanja. Pitanja i sumnje te usporavaju na tvom putu, ne možeš napredovati ili ćeš polako naprdovati. Kao što su ashabi Božijeg poslanika s.a.v.s. kada bi bili upitani, odgovarali: „Resululah zna bolje.“  Zato kada murid dođe u prisustvo šejha, treba da bude osvješćen i da kaže ¨šejh zna bolje od mene.¨ Ako se murid prepusti šejhu, tada će on moći na miru da ga obuči. Kao što se u punu čašu ništa više ne može doliti, kako kaže naš šejh k.s., treba doći prazan. Tada on može na tebi raditi, pokazati ti kako da kontrolišeš svoj nefs. Olakšaćeš mu njegov zadatak, zato je bitno da se predate šejhu.

 

Nakon što se predate šejhu i uzmete bejat od njega, postoje vazife koje se trebaju obavljati. U tarikatu su tri stvari veoma važne, to smo već spominjali u ranijim sohbetima, ali opet ćemo ponoviti.

1.       Rabita.

2.       Hatam-Hadžegan.

3.       Dnevni evrad.

 

Na ove tri vazife treba obratiti pažnju. Pored toga, ko se želi približi šejhu, treba hizmet činiti. Hizmet je posebna tema na koju uvijek skrećemo pažnju. Znači, prva vazifa nam je rabita sa šejhom. Šta je rabita? Rabita znači veza. U tarikatu ta veza znači, veza između šejha i murida. Murid treba da je stalno u vezi sa šejhom, prava rabita je ta, da murid u svakom momentu osjeća duhovno prisustvo svoga šejha. Da bi to mogao osjetiti, potrebno je da svaki dan, u određeno vrijeme, obavlja rabitu. Ako pitate u koje vrijeme, dobro je činiti poslije sabah namaza, akšam namaza a može i poslje ikindije namaza. Kada god to nama odgovara. Nakon uzimanja abdesta se sjedne, može se klanjati dva rekijata nafile namaza, ili samo sjesti. Zavisi i od toga, koji nam je cilj rabite, da li je to uspostavljanje veze sa šejhom ili postavljanje nekog pitanja šejhu. Znači, razlikuje se način u zavisnosti od našeg cilja. Nakon što sjednemo, okrenuti u pravcu Kible, proučimo 25 puta estagfirulah, nakon toga, ako želite tri sure ihlas i jedna fatiha, koje ćemo pokloniti, kao hediju, Božijem poslaniku s.a.v.s. i šejhu Nazimu k.s. Potom, zatvorimo oči i kažemo „medet ja sultan“ tada ćemo se naći u prisustvu šejha. U to ne smijemo sumnjati! Zatim, nekoliko minuta pokušati izbaciti iz sebe sve ono što je negativno, misleći na šejha, da on radi na nama vršeći neku vrstu ¨duhovne operacije¨ , usredotočiti svoje misli i znati da se tada nalazimo pred svojim šejhom. Nije važno da li ga ti vidiš ili ne vidiš, on tebe vidi dok si ti taj koji je ¨bolestan¨, a on će te izlječiti. Zamislite da iz šejhovog čela izbija nur, koja obasjava cijelo tijelo, dok nas ta svjetlost obavija.

Tada pokušajte uspostaviti duhovnu vezu sa šejhom na nekoliko minuta, 5 ili 10 ako možete i pola sata, to je za vas dobro. Ako to redovno obavljate svakoga dana, dio šejhove duhovnosti postat će dio vas. Zato je poželjno, svakoga dana obavljati rabitu. Isto tako, možete odmah  nakon proučenih 25 estagfirulah raditi rabitu, ako nemate neko pitanje za šejha, odmah nakon proučenih 25 estagfirulah radite rabitu.

 

Ako nema šejhovog vekila kojeg trebate nešto pitati, onda putem rabite možete pitati šejha. Pitate šta želite, ne trebate čekati odgovor već nakon obavljene rabite možete ustati. Onda možete preći na izvršenje onog posla za koji ste pitali, ako ustanovite da taj posao ide lahko, bez poteškoća, tada možete računati da ste dobili izun od svog šejha. Ako se događaji, sami po sebi, odvijaju u željenom smjeru.

 

Pored rabite, govorili smo o Hatmi-Hadžegani i dnevnom evradu. A tačan način obavljanja rabite je ovaj. Nakon što proučimo 25 estagfirulah, samo simbolično ćemo se nalaziti u šejhovom prisustvu nekoliko minuta i znat ćemo da nas on posmatra. Postoji i drugi način koji je naš šejh k.s. preporučio.  Navečer prije spavanja uzeti abdest, klanjati dva rekijata namaza,  čak i ako već  imamo abdest treba ga obnoviti. Klanjati dva rekijata, potom ustati, u stojećem položaju ruke postaviti kao da smo u namazu, zamisliti poslanika s.a.v.s. tj da se nalazimo ispred  njegovog  mekama, proučiti 100x estagfirulah i 100 salavata. Ovo je rabita kojom se želi približiti poslaniku s.a.v.s.

 

Dnevni evrad:

 Prvo se prouče tri šehadeta, 70x estagfirulah, zatim radimo rabitu sa šejhom, to je da se uspostavi duhovna veza sa šejhom (minutu, dvije misliti na njega da se nalazi pored nas), potom proučiti fatihu šerif ( fatiha šerif je dva puta objavljena, jednom u Meki i jednom u Medini. Prvu fatihu koju učimo, učimo je sa nijetom da dobijemo bereket iz Meke), potom učimo  amenaresulu (dva zadnja ajeta iz sure El-Bekare), potom 7x suru Al-Inširah, 11x suru Ihlas, jednu suru Felek, jednu suru Nass, 10 x La ilahe illallah, 10x salavat, dova (ila šerike nebi s.a.v.s.) i onda još jedna ¨druga¨fatiha (druga fatiha se uči sa nijetom da nam Allah dž.š. podari tajnu kojom je ona objavljena u Medini).

Ovo je dnevni evrad koji muridi trebaju učiti jednom u 24h ( od akšama do akšama). Nakon toga, proučiti tesbih po uputi koju ste (svako po na osob) dobili od svog šejha. Ko može neka odmah prouči tesbihe, ko ne može neka podjeli pa u toku dana neka prouči. Npr. Ako uči 5000x Allah, pola je proučio i nema vremena da nastavi, može odmah potom proučiti dovu (ila šerike nebi s.a.v.s.) i fatihu, nastaviti sa svojim svakodnevnim poslovima, dok ne isteknu 24h treba upotpuniti svoj tesbih. Prilikom nastavka treba proučiti 100x estagfirulah, proučiti „medet“ (par minuta rabitu)  i nastaviti sa svojim tesbihom (tamo gdje se stalo).

 

Tesbih se može podjeliti na koliko god želite dijelova, samo je važno da se svaki put, prilikom nastavka, prouči 100x estagfirulah, rabitu par minuta, pa tek tada nastaviti sa tesbihom. Kao što uvijek govorimo, važno je ibadete devamiti. Ko god ibadete devami 40 dana, supusti će se nur na njegovo srce četrdesetog dana. Obavljati evrad svakoga dana redovno, kako bi se uspostavia veza sa šejhom.

 

Hatam-Hadžegan:

 Obavljamo jednom sedmično, ovdje gdje se okupljamo, treba biti redovan na zikru. Onaj koji tri puta uzastopno ne dođe na zikr, njegovo se stanje mjenja. U toku našeg svakodnevnog evrada, mi smo u prisustvo našeg šejha Nazima k.s. koji nas kontroliše, a kada je u pitanju sedmični zikr Hatam-Hadžegan, on isto tako dolazi u kontrolu ali ne dolazi sam. Kada dođe, tada sa njim dođu i šejhovi iz naše silsile Nakšibendije i svaki od njih dolazi sa hedijom. Za svakoga od nas donesu po hediju i napuštaju nas. Niti jedan evlija ne dolazi praznih ruku. Zato se potrudite da redovno dolazite na Hatam-Hadžegan. Kao što je važan namaz i post tako je za murida važno, za trening njegovog nefsa, da praktikuje ove ibadete.

 

Svaku rabitu koju obavimo, svaki nazer koji šejh učini kada pogleda na naše srce, pomaže našem nefsu da se stavi pod kontrolu. Ono što je ashabe činilo ashabima jeste nazer Božijeg poslanika s.a.v.s. Kao što su ashabi na većoj deredži od drugih, tako je i umet Muhammeda s.a.v.s. na većoj deredži od drugih umeta. Dovoljno je bilo da jednom vide poslanika s.a.v.s.  da postanu ashabi. Oni su bili obični ljudi, nisu posjedovali duhovnu snagu, dok nisu njega vidjeli. Kuvet, duhovna snaga je od Božijeg poslanika s.a.v.s. Ako izuzmete Božijeg poslanika s.a.v.s. ashabi ne bi bili ništa, ne bi predstavljali ništa. Mi kada bi ibadetili 24h, ne bismo postigli nivo ashaba Božijeg poslanika. Takva je razlika i između običnog čovjeka i onoga koji je pronašao pravog šejha i slijedi ga. Ako neko cijeloga života ibadeti i pritom prouči milion tesbiha, ne može dostići nivo onoga ko samo jednom prisustvuje sohbetu šejha i na čije srce on pogleda.

 

Pazite na svoje vazife, ovo je naš put. Živimo u ahiri-zemanu, to je teško vrijeme, ali isto tako ima i svoje prednosti život u ovom vremenu. Ibadet u ovom vremenu je veliki berićet. Kada bi se od nas tražilo, ono što se tražilo od ljudi prije 100 ili 200 godina da bi pristupili tarikatu, mi to ne bismo mogli ispuniti. Kako je vrijeme postajalo sve teže i teže, tako je rasla i duhovna moć šejhova i evlija, njima se daje duhovna snaga u odnosu na težinu vremena u kojem žive. Alhamdulillah, to bi bila prednost  života  u ovom teškom vremenu.  Čvrsto se držite svog šejha, učite svoju vazifu i na kraju našeg puta naći ćemo selamet inšAllah.